Untitled-3

درباره مرکز

مرکز امور مشاوران حقوقي و وکلاي قوه قضاییه‌
پس از پیروزی انقلاب اسلامي با ظهور مردي از تبار ولايت، بار ديگر بارقه اميد در تحکيم و نشر اسلام ناب محمدي بر چهره‌ي بشريت نقش بست و انقلاب اسلامي با آرمان‌هاي جديد که مردم جهان شبيه آن را تا به حال نديده بودند، به پيروزي رسيد و دنيا اين بار شاهد حرکت و خروش و تکاپوي انقلابي از سوي کانون‌هاي مختلف مذهبي، مردمي و فرهنگي بودند که به علت محوريت و رهبري صحيح امام (ره) اين حرکت با سرعت ناباورانه‌اي رشد کرد. کل ملت ايران يکپارچه در جاي‌جاي ميهن اسلامي به صورت واحد، خواستار پيگيري و تحول عظيم در سطح جامعه شدند. با برگزاري انتخابات مجلس خبرگان، تصويب قانون اساسي و ايجاد قوای سه‌گانه زير نظر رهبري در راستاي اهداف و سياست‌هاي کلان قوه قضاييه، در نهایت قانونگذار در برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی جمهوری اسلامی ایران مبادرت به تصویب قانونی نمود که بر اساس آن به منظور اعمال حمایت‌های لازم حقوقی و دسترسي آسان عموم مردم به وکیل دادگستری به خصوص خدمات معاضدت قضایی و حفظ حقوق عامه به قوه قضاییه اجازه داده شد تا نسبت به تایید صلاحیت فارغ‌التحصیلان رشته حقوق جهت صدور مجوز تاسیس موسسات وکالت و مشاوره حقوقی اقدام نمایند. از آنجایی که در گذشته از نظر کميت، تعداد وکلا کمتر از ميزان تقاضا در جامعه بود، مردم براي دسترسي به اطلاعات حقوقي و انتخاب وکيل محدود بودند و براي استفاده از اين نظرات مي‌بايست هزينه‌هاي سنگيني را نسبت به امروز پرداخت مي‌کردند ليکن هم‌اکنون با تشکيل اين مرکز بخش اعظمی از اين مشکلات برطرف شده است. مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضاییه با تلاش‌هاي مستمر و بي‌شائبه و با تمامي مشکلات و مسائل تاسيس و به نحو احسن مديريت گردید که تا به امروز اين نهاد توانسته همچون تشکلي قدرتمند، تعاملي مفيد جهت احقاق حقوق مظلومین با قوه قضاييه داشته باشد.
 
در اين خصوص اولين آزمون ورودي مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضاییه  در سال 1380برگزار گرديد و قبول‌شدگان پس از طي دوره‌های علمي، مصاحبه و گزينش جهت کارآموزي فراخوانده و با گذراندن دوره کارآموزي و انجام مراسم تحليف، مشغول ارائه خدمات حقوقي در تمامی حوزه‌های قضایی کشور گردیدند.
 
مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضاییه منطقه 6 کشور
در جهت کسب نتايج بهتر، ارتباط و هماهنگی با وکلا و نظارت بر نحوه‌ی عملکرد آنان، تقسيم‌بندي‌هايي در سطح کشور صورت گرفت و در اواخر سال 1386 انتخابات اولین دوره هيأت مديره دفتر منطقه‌اي فارس، کهکيلويه و بويراحمد و بوشهر به عنوان منطقه‌اي 6 کشور در شهرستان شيراز با حضور نماينده اعزامی مرکز، رياست کل دادگستري، معاونين قضايي، معاونت آموزش و تحقیقات دادگستری کل استان فارس، بوشهر وکهکیلویه و بویراحمد برگزار گردید و از بين نامزدهاي داوطلب آقایان آرش دانشور، حسین پیروی، عبدالحسین مصدقی فرد، اسد نصیری، شهرام جوکار، محمدرضا شادمانی و خانم فاطمه کامران‌زاده به عنوان اعضاء اصلی و آقای حیدرعلی اکبری به عنوان عضو علی‌البدل برای اولین اعضاي هيأت مديره انتخاب گردیدند و متعاقباً در اولین جلسه هیأت آقایان آرش دانشور به عنوان رئیس هیأت مدیره، حسین پیروی نایب‌رئیس هیأت مدیره و مسئول کمیسیون معاضدت، عبدالحسین مصدقی‌فرد مسئول آموزش، اسد نصیری مسئول بازرسی، تخلفات و شعبه اول صلح و سازش، شهرام جوکار مسئول مالی، محمدرضا شادمانی مسئول کمیسیون آموزش، خانم فاطمه کامران‌زاده مسئول کمیسیون معاضدت و امور بانوان وکیل تعیین و فعالیت خود را آغاز نمودند و همچنین هیأت مدیره از خدمات شایسته آقایان مهرداد حاجی ابوالقاسم ریاحی به عنوان همکار افتخاری و مسئول شعبه دوم صلح و سازش، سیدکمال اکرام بازرس و محمدحسین سیاوشی مسئول روابط عمومی بهره‌مند گردید.
نهایتاً در تاريخ 2/3/87 همزمان با سالروز آزادي خرمشهر مرکز امور مشاوران حقوقي و وکلاي قوه  قضاييه منطقه 6 کشور با حضور رياست وقت دادگستري کل استان فارس و تني چند از معاونين ایشان افتتاح گرديد.
در تاريخ 23/3/87 اولين همايش منطقه‌اي مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضاییه در شيراز با حضور رياست وقت مرکز آقاي محمد‌علي حجازي و رؤساي دادگستري کل استان فارس، بوشهر و کهکیلویه و بویراحمد برگزار گرديد. در این همایش ریاست محترم مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضاییه مشکلات وکلای منطقه را از نزدیک مورد ارزیابی قراردادند و جهت پیشرفت امور و نیل به اهداف تعیین شده اختیارات لازم را به هیات مدیره منطقه‌ای تفویض نمودند. از مهمترین دستاوردهای این همایش اخذ مساعدت جهت تهیه دفتر منطقه بود که پس از آن با تلاش‌های بی‌دریغ و پی‌گیر هیأت مدیره، دفتر یاد شده در کوتاه‌ترین زمان و با حداقل هزینه تهیه و تجهیز گردید.
در نيمه اول سال 1378بنا به تصميم مرکز امور مشاوران حقوقي و وکلا ی قوه قضاييه، مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلاي قوه قضاییه استان بوشهر تشکيل و از مرکز منطقه 6 منفک گرديد و مرکز امور مشاوران حقوقي و وکلاي منطقه 6 کشور با زیر مجموعه استان های فارس وکهکیلویه و بویر احمد مشتمل بر43 حوزه‌ قضايي به فعالیت خود ادامه داد.
در تیرماه 1389 انتخابات دومین دوره هيأت مديره منطقه 6 کشور با شرکت منسجم و چشم‌گیر کلیه وکلای عضو و با حضور رياست محترم وقت دادگستري کل استان فارس و معاونت قضایی ایشان و با نظارت معاونت مرکز امور مشاوران حقوقي، وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه برگزار گرديد. قبل از اخذ آراء رياست کل دادگستري استان فارس و آقای علی ادیبی معاونت مرکز طی سخنانی به نقش مؤثر وکلا و مشاوران حقوقي در احقاق حق، اجراي عدالت و نیز منزلت و استقلال وکیل در دفاع از موکل اشاره نمودند. پس از آن با آراء وکلای حاضر، آقای آرش دانشور، خانم فاطمه کامران زاده ،آقایان اسد نصیری، مهرداد حاجی ابوالقاسم ریاحی، محمدرضا شادمانی، امین عباسی و مرتضی بهشتی به عنوان اعضائ اصلی و آقایان محمد‌رضا ایزدی و جهانپور اکبری به عنوان دو عضو علی‌البدل انتخاب و معرفی گردیدند و متعاقباً در اولین جلسه هیأت مدیره آقای آرش دانشور به عنوان رئیس، خانم فاطمه کامران‌زاده نایب‌رئیس و مسئول کمیسیون بانوان و رفاه وآقایان اسد نصیری مسئول کمیسیون بازرسی و تخلفات، مهرداد حاجی ابوالقاسم ریاحی مسئول کمیسیون ارشاد و معاضدت قضایی، محمدرضاشادمانی مسئول کمیسیون آموزش و امین عباسی مسئول کمیسیون مالی تعیین و مشغول به کار شدند و با تصمیم ریاست مرکز آقایان محمدحسین سیاوشی و سیدکمال اکرام به عنوان بازرسان عضو هیات نظارت بر هیات مدیره معرفی گردیدند.
بسیج حقوقدانان
متعاقب تشکیل همایش بسیج حقوقدانان کشور که در مرداد 1389 تحت عنوان هم اندیشی حقوقدانان بسیجی در مشهد مقدس برگزار گردید، این مرکز با تمامی اعضای هیأت مدیره در این همایش شرکت نمود (قابل ذکر است که این مرکز تنها مرکزی بود که با تمامی اعضای هیأت مدیره در این همایش شرکت نمود). به تأسی از همایش مذکور مقدمات تشکیل بسیج حقوقدانان وکلای قوه قضاییه فارس با تلاش آقای محمدجعفر نصیری، وکیل بسیجی این مرکز فراهم و سرانجام در اواخر سال 1390 با حضور آقای دکتر اخوان فرد، رئیس بسیج حقوقدانان کشور رسماً افتتاح و آقای محمدجعفر نصیری به عنوان مسئول نهاد مذکور منصوب گردید.
در نيمه اول سال1390 مرکز امور مشاوران حقوقي و وکلاي قوه قضاییه استان کهکيلويه و بويراحمد تشکیل و از مرکز منطقه 6 کشور منفک گردید. با انتخاب آقای مرتضی بهشتی به عنوان رئیس هیات مدیره مرکز مذکور، آقای محمدرضا ایزدی به عنوان عضو اصلی به جای مشارالیه به جمع اعضاء هیات مدیره مرکز فارس پیوست.
مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضاییه استان فارس امروز اين افتخار را دارد که با تعداد 989وکيل تحت پوشش خود (669نفر وکيل مرد و 320نفر وکيل زن) در 38حوزه قضايي (24دادگستري و 14دادگاه بخش) خدمات وکالتی و معاضدتی ارائه می‌نماید.

تعداد کل وکلا و مشاوران حقوقی تحت پوشش دفتر استانی فارس

1266

 

حوزه‌های قضایی تحت پوشش دادگستری کل استان فارس

38

24 دادگستری و
14 دادگاه بخش

 

 

 

 

 

حوزه‌های فعالیت وکالتی و معاضدتی منطقه:

شیراز، استهبان، اقلید، آباده، آباده طشک، بیضا، جهرم، جویم، خفر، خنج، داراب، بخش رستم، زرقان، زرین شهر، سپیدان، سروستان، فسا، فیروزآباد، قیرو کارزین، کازرون، کوار، گراش، مرودشت، مهر، لارستان، لامرد، نی‌ریز، نورآباد، خرم‌بید (صفا‌شهر)، فراشبند، کامفیروز، شیب‌کوه، خشت وکمارج، جره و بالاده، بیرم، بوانات، ارسنجان، پاسارگاد (سعادت‌شهر)، خرامه (کربال)

نمایندگان
مرکز منطقه به منظور تسريع در خدمات‌رساني و نظارت لازم بر نحوه فعاليت ‌اعضاء از بین وکلاي هر حوزه قضايي يک نفر وکيل پايه يک که از هر حيث در بين وکلاي حوزه مربوطه مقبوليت لازم را داشته، به عنوان نماینده تعیین نمود تا با ارتباط منظم ومستمر هیأت مدیره و وکلای حوزه‌های قضایی تا حد ممکن از سفر‌های غیرضروری وکلا که تؤام با اتلاف وقت، صرف هزینه و قبول خطر‌های جاده‌ای جلوگیری و از تراکم ارباب‌رجوع به دفتر منطقه کاسته شود.  
برخی از وظايف نمايندگان هر حوزه عبارتند از:
- تعامل و همکاري همه‌ جانبه و لازم با دادگستري حوزه فعاليت خود
- تهيه و تنظيم تقويم وکلای منطقه جهت حضور در دايره ارشاد و معاضدت قضايي
- تعيين و معرفي وکيل معاضدتي با مراجعه مستقيم متقاضي
- تشکيل جلسات، حداقل هر پانزده روز يک بار با دعوت از وکلاي حوزه قضايي به منظور تبادل‌نظر درخصوص شرکت منسجم وکلا در مراسم‌ مختلف مذهبي، اجتماعي و ترويج بيشتر شعائر ديني و شئونات اسلامي
- طرح مسائل حقوقي و رفع مشکلات وکلاي عضو در حد امکان
- تهيه آمار ماهیانه معاضدت و انجام امور مربوط به وکلاي عضو

کمیسیون‌ها
مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضاییه استان فارس در جهت رسیدن به اهداف عالیه مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضائیه تسهیل در امور جاری و کسب نتایج هر‌چه بهتر، در اولین جلسه خود طرح تقسیم کار در قالب کمیسیون‌های آموزش و تحقیقات، مالی، ارشاد و معاضدت قضایی، بازرسی و رسیدگی به تخلفات را تعیین وعلاوه بر آن بنا به ضرورت با تصویب هیات مدیره کمیسیون بانوان نیز تشکیل و رسماً کار خود را آغاز نمود. مرکز با تخصصی نمودن کار وتعیین شرح وظایف کمیسیون ها موفق به ارتقاء سطح کمی و کیفی خدمات وهمچنین تعامل لازم با دادگستری خصوصا در ارائه خدمات مشاوره ای رایگان گردید و از بدو تأسيس تاکنون این مرکز توانسته به لطف تلاش‌ها و فعاليت‌های مداوم هيأت مديره، در میان مراکز کشور به عنوان الگو مطرح باشد.

کميسیون آموزش و تحقیقات
تبدیل دانش حقوق به مهارت و نیز ایجاد بینش، با عمق بخشیدن به دیدگاه و طرز تلقی وکلا از حرفه وکالت، رسالت کمیسیون آموزش و تحقیقات مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضاییه منطقه 6 کشور می‌باشد.  
بی‌گمان اشتغال به هر حرفه‌ای، از جمله وکالت، مقصد نهایی افراد در زندگی اجتماعی نیست بلکه مبدأ حرکت و تحول در جریان زندگیست. وزن اجتماعی هر فردی، ارتباط مستقیم با توانایی‌های بالقوه و بالفعل و نیز بینش و خلقیات فرد در حرفه برگزیده دارد.   
تجربیات کشور‌های پیشرفته دنیا از نقطه نظر کیفیت و چگونگی اجتماعی‌شدن افراد، به ما می‌آموزد که تنها وسیله ارتقاء سطح کیفی افراد جامعه، آموزش می‌باشد. اما متأسفانه در کشور ما، آموزش به صورت سنتی صورت می‌گیرد؛ به نحوی که استاد در مقام متکلم قرار گرفته و دانشجویان و یا وکلا، صرفاٌ به عنوان شنونده و مقلد اندیشه وی قرار می‌گیرند، در صورتی که این گونه روش‌ها دیگر کارا نیست و می‌بایست از روش‌های جدید مبتنی بر مشارکت و کار گروهی استفاده نمود.
بر اساس این بینش، کمیسیون آموزش و تحقیقات مرکز منطقه 6 کشور، فعالیت‌های خود را در حد توان و صرفاٌ تا میزان اختیارات تفویضی از سوی مرکز، آغاز و به انجام رسانده و یا در حال انجام می‌باشد.
برخی فعالیت های کمیسیون آموزش و تحقیقات:
- برگزاری کلاس‌های آموزش رایگان کامپیوتر و اینترنت

- برگزاری سمینارها و جلسات سخنرانی در موضوعات مختلف حقوقی مورد نیاز وکلا، با دعوت از اساتید دانشگاه، قضات عالی رتبه دادگستری استان و وکلای مجرب قوه قضاییه

- شرکت نمایندگان مرکز فارس در کارگاه‌های آموزشی، از جمله کارگاه آموزشی دادگاه ویژه اطفال، ارائه شده توسط سازمان یونیسف و قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
- طرح و راه‌اندازی سایت اینترنتی منطقه، با هدف دستیابی سریع وکلا به داده‌های حقوقی، سیستم جامع اطلاع‌رسانی، پاسخ به سئوالات تخصصی وکلا، تالار گفتمان و موارد دیگر

الف) اختبار از کارآموزان وکالت
در این خصوص چنین مقرر گردید تا ابتداعأ طی یک دوره فشرده ( بیست‌و‌چهار ساعت جلسه آموزشی در مدت یک هفته‌)، مسائل عملی حرفه وکالت به همراه آموزش عملی قوانین آیین دادرسی مدنی و کیفری و نیز سایر قوانین مرتبط، با استفاده از توانمندی وکلای مجرب، به کارآموزان وکالت ارائه گردد و سپس اختبار انجام پذیرد. این شیوه بسیار مورد استقبال کارآموزان قرار گرفت؛ چنان‌که بسیاری از ایشان متقاضی ادامه این نوع از آموزش در دوران وکالت نیز می‌باشند.

ب) آزمون ارتقاء وکلای پایه دو به یک:
با توجه به حساسیت موضوع و اینکه ارتقای پایه وکلا جز با ارتقای سطح دانش و نیز ایجاد مهارت وکلا در حرفه وکالت میسر نیست، مقرر گردید کلاس‌های آموزشی ارتقاء با بهره‌گیری از توانمندی قضات مجرب و عالی استان و نیز وکلای مجرب و خبره، به صورت کارگاهی و مسأله محور برگزار گردد. ‌بدیهی است این شیوه اثر‌بخش‌ترین روش آموزش در کشورهای پیشرفته است.  در این نوع آموزش که به‌خصوص در دعاوی مدنی صورت پذیرفت، پرونده‌های مهم حقوقی از طریق نرم‌افزار پاورپوینت بر روی پرده نمایش داده شده و با راهنمایی‌های استاد، وکلا وارد مباحثه پیرامون پرونده مطروحه گردیده و از این طریق وکلا، علاوه بر فهم موضوعات مطروحه با تمامی جزییات و استفاده متقابل از تجربیات یکدیگر، توان دفاعی و قوه بیان خود را در مواجهه با قوه بیان و چگونگی دفاعیات سایر وکلا و نیز کیفیت استدلالات ایشان، بالا برده و حرفه وکالت را به عنوان یک شغل نیازمند به آموزش مداوم و حتی نیازمند به بازآموزی مطرح می‌نمایند.   
در پایان امید است تا ریاست محترم مرکز، با توجه به ضرورت‌های غیر‌قابل انکار آموزشی، آموزش‌های اجباری از قبیل آموزش مداوم و باز‌آموزی، آموزش رایانه و اینترنت، کارگاه‌های آموزش‌های حقوقی- قضایی به نحو مشترک با قضات دادگستری و سایر نهادها و مراجع، صدور مجوز همکاری با موسسات آموزشی مورد تایید وزارت علوم جهت برگزاری آموزش رویه‌های عملی حقوقی با استفاده از فضای مجازی (شبیه‌سازی شده) از دادگاه و از همه مهم‌تر آموزش دوره علمی کارآموزان وکالت که در حال حاضر و با دستور ریاست محترم مرکز در اختیار دادگستری قرار دارد را به کمیسیون آموزش وتحقبقات این منطقه تفویض نمایند.
لازم به توضیح است اساتید بزرگی از قضات عالی‌رتبه دادگستری، اساتید دانشگاه و نیز بسیاری از وکلای مجرب منطقه (‌که تعداد قابل توجهی از ایشان سابقه پرافتخار قضاوت در دادگاه‌های تجدید‌نظر استان را دارند و تعدادی از ایشان نیز عضو هیأت علمی دانشگاه‌های دولتی و آزاد می‌باشند)، پشتوانه  پر‌دانش و پر‌بینش این کمیسیون در آموزش وکلا می‌باشند. باشد که در راستای حکومت عدل الهی، قدمی شایسته و استوار برداشته باشیم.

کمیته حقوقی و کیفری
نیمه دوم سال 1390 در اجرای دستور ریاست مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضاییه، کمیته‌ای تحت عنوان کمیته حقوقی در دفتر منطقه به دبیری دکتر عباس تدین کازرونی تحت نظر کمیسیون آموزش با جلب همکاری وکلای مجرب با درجه علمی دکتری و کارشناسی‌ارشد حقوق خصوصی تشکیل و آغاز به فعالیت نمود. این کمیته با برگزاری جلسات مکرر و منظم هر پانزده روز یک بار و با بررسی برخی پرونده‌های حقوقی و آیین دادرسی مدنی، گزارشاتی علمی و کاربردی جهت آشنایی کارآموزان و وکلا تهیه نموده است. همزمان با کمیته حقوقی در اجرای دستور ریاست مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضاییه، کمیته‌ای تحت عنوان کمیته کیفری در دفتر منطقه به دبیری خانم آرزو پانی کارشناس‌ارشد حقوق جزا و جرم‌شناسی تحت نظر کمیسیون آموزش با حضور چندین نفر از وکلا با مدارک دکتری و کارشناس‌ارشد حقوق جزا و جرم‌شناسی و اساتید حقوق کیفری تشکیل و با بهره‌مندی از وکلای مجرب عضو و با استفاده از پرونده‌های کیفری که توسط وکلا دفاع شده است، در موضوعات مختلف کیفری از جمله جرایم علیه اموال و مالکیت با برگزاری جلسات مکرر و منظم و بحث پیرامون آنها، اقدام به جمع‌آوری مجموعه‌ای علمی و کاربردی از پرونده‌های قضایی جهت آشنایی کارآموزان و وکلا نموده است. همچنین در جلسات کمیته کیفری سؤالات کیفری دریافت شده از کارآموزان و یا سایر اعضاء بررسی  و پاسخ نهایی آن منعکس می‌گردد.     
این کمیته افتخار دارد که با ارسال چندین مقاله در همایش ملی نو‌اندیشی در قلمرو وکالت دادگستری که برای اولین بار توسط قوه قضاییه تدارک دیده شده است، حضور یابد. از دیگر فعالیت‌های کمیته مذکور ارائه مشاوره افتخاری افراد تحت سرپرستی بهزیستی می‌باشد که با هدف والای خدمت و حمایت حقوقی از این گونه افراد توسط اعضاء این کمیته به تصویب رسیده است و اساتید و وکلای مجرب کمیته کیفری تحت نظارت کمیسیون آموزش در تدارک کارگاهای آموزشی و سمینارهای تخصصی کیفری و نیز انتشار نشریه تخصصی کیفری هستند.

کمیسیون مالی
به منظور هر گونه گردش مالی منطقه با نظارت مستقیم رئیس و اعضاء هیأت مدیره، کمیسیونی تحت عنوان کمیسیون مالی تشکیل گردید. تهیه و تنظیم بودجه سالیانه دفتر استانی، نظارت مستقیم بر کلیه امور مالی اعم از دریافت‌ها و پرداخت‌ها و تنظیم هر گونه قراردادی که دارای بار مالی است، به عهده‌ی کمیسیون مذکور قرار گرفته است. مضافاً اینکه بازرسان عضو هیأت نظارت بر هیأت مدیره، بر عملکرد کمیسیون مذکور ممیزی مستمر به عمل می‌آوردند. این کمیسیون تاکنون با همکاری مؤثر و بی‌شائبه‌ خود، کمک شایانی در پیشبرد اهداف مرکز نموده است.

کمیسیون ارشاد و معاضدت قضایی
یکی از اهداف تأسیس مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضاییه دسترسی عموم مردم به خدمات معاضدت قضایی می‌باشد.  در همین راستا به منظور نیل به این هدف، واحد های ارشاد و معاضدت قضایی مستقر در مجتمع‌های قضایی و دادگستری شهرستان‌ها تشکیل، که وکلا روزانه در دوائر ارشاد ومعاضدت قضایی حضور یافته و مشاوره لازم به نیازمندانی که دارای مشکلات حقوقی بوده و جهت احقاق حق خود از اطلاعات کافی برخوردارنیستند اقدام می‌نمایند و همچنین به منظور حمایت از آنان و جلوگیری از سردرگمی در تعیین نوع دعاوی، اطاله دادرسی و افزایش پرونده‌های غیرمرتبط در دادگستری، همت می‌گمارند.  
علی‌رغم صدور رأی هیأت عمومی دیوان عالی کشور مبنی بر اجباری نبودن حضور وکیل در پرونده‌ها، این مرکز به منظور حمایت از مردم همچنان مبادرت به معرفی وکیل معاضدتی به افرادی که قادر به دفاع از حقوق خود نبوده و توانایی مالی جهت گرفتن وکیل ندارند، می‌نماید.  
در این راستا از سال ۱۳۸۷ تاکنون بیش از 400000 نفر از مشاوره رایگان استفاده نموده‌اند و در همین مدت تعداد افزون بر4500 نفر از وکیل معاضدتی بهره‌مند گردیده‌اند.

کمیسیون بازرسی و تخلفات
به منظور نظارت بر عملکرد وکلا کمیسیون بازرسی و تخلفات بطور منظم با اعزام بازرس و یا هیات بازرسی از دفاتر وکلا در سطح استان بازدید و امور کاری آنان را مورد بازرسی و ارزیابی قرار می دهد .در این بازرسی ها نحوه حضور وکلا در دفاتر وکالت ، انضباط کاری و همچنین ارائه راهکارهای آموزشی لازم به منظور تسهیل در امور دفتری مد نظر می باشد . از دیگر وظایف کمیسیون بازرسی و تخلفات رسیدگی به شکایات واصله از وکلای استان می باشد که بدین منظور دو شعبه صلح و سازش با تشکیل دو جلسه 5 تا 6 ساعته در هفته شکایات را مورد بررسی قرار داده و اقدام مقتضی را به عمل می آورند .

کمیسیون بانوان
کمیسیون بانوان مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضائیه استان فارس ، با جلب همکاری جمعی از بانوان وکیل ، فعالیت اجرایی خود را با اهداف زیر آغاز نمود :
- مشارکت در ارائه خدمات مشاوره‌ای به خانواده‌های بی‌سرپرست و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی
- همکاری با سایر کمیسیون‌های استان از جمله همکاری با کمیسیون بازرسی و تخلفات به منظور بازرسی از دفاتر بانوان وکیل منطقه و نظارت بر چگونگی حضور و عملکرد آنان در محاکم دادگستری و دوائر ارشاد و معاضدت قضایی.
همچنین تحقیق و پژوهش و آسیب‌شناسی زنان جامعه، همکاری با کمیسیون بانوان استانداری و فرمانداری‌های حوزه قضایی، همکاری با آموزش و پرورش در جهت برگزاری جلسات سخنرانی در دبیرستان‌های دخترانه و آشنا نمودن دختران با قوانین مدونه خانواده و ارائه مشاوره رایگان به آنان و کادر آموزشی مدارس، از اهداف آتی این کمیسیون می‌باشد.